გაკვეთილის
გეგმა:
მასწავლებლის
სახელი და გვარი:ინგა ლაზარაშვილი.
საგანი: ფიზიკური აღზრდა
სწავლის
საფეხური-კლასი: საბაზო
8 კლ.
მოსწავლეთა
რაოდენობა -13
გაკვეთილის
თემა: გენდერული თანასწორობის
ხელშეწყობა და სტერეოტიპების დამსხვრევა.
გაკვეთილის
მიზანი:
·
მოსწავლეები
შეძლებენ გენდერის როლისა და ვალდებულებების გააზრებასა და გათავისებას.
·
შეძლებენ ვენის დიაგრამის გამოყენებით გააზრებას , საკვანძო
საკითხებზე დასმულ კითხვებზე სწორი პასუხების გაცემას
·
შეძლებენ მსჯელობას,შედარებას, სწორი გადაწტვეტილების მიღებას, სწორი არჩევანის მიღებას, ცხოვრების სწორად დაგეგმვას
თავისი შეხედულებებისა და შესაძლებლობის მიხედვით.
სპ.VII-IX.6. სპორტულ აქტივობებში მონაწილეობის
საფუძველზე მოსწავლეს აქვს უნარი გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარ-ჩვევები,
როგორებიცაა: მიზნის დასახვა, გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული მოქმედება, პრობლემის
გადაჭრა, ადამიანებთან ურთიერთობა.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
მოსწავლეს
აქვს უნარის ითანამშროლოს თანატოლებთან, სხვა
სქესის, ადამიანებთან.
·
გუნდური თამაშებისას იცავს დისციპლინას, არეგულირებს საკუთარ
ქცევებს და ემოციებს, არ ჰყვება პროვოკაციას;
·
გულისხმიერად ეპყრობა სხვების მიერ შეთავაზებულ
იდეებს, ცდილობს გამოთქვას საკუთარი მოსაზრება;
·
ისახავს მიზანს და ცდილობს ამ მიზნის განხორციელებას;შეუძლია
გადაწყვეტილების მიღება, მიზანდასახული მოქმედება,პრომლემის გადაჭრა.
N
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
შეფასება
|
დრო
|
1
|
აქტივობა N1:
საორგანიზაციო ნაწილი
მისალმება,
დღის განრიგის გამოკითხვა ვინ არ არის და ჟურნალს ვავსებ.
ადგილზე სამწყობრო ვარჯიშებს ასრულებენ მასწავლებლის მითითებით.
სამწყობრო ვარჯიშები
·
ადგილზე
სიარული.
ზოგადგანმავითარებელი ვარჯიში
·
ზედა კიდურის
ვარჯიში .
და
მასწავლებელი ხსნის თითოეული ვარჯიშის დატვირთვას.
კლასს
აცნობს გაკვეთილის თემასა და
მიზნებს.განმავითარებელ შეფასება.
აქტივობა N2
წინარე
ცოდნის გასამტკიცებლად მოსწავლეებს დავუსვავ
კითსვას
1სიტყვა
სქესი რას გულისხმობს?(განმარტავენ)
აქტივობა N3
მასწავლებელი მისცემს დავალებას რომ:
ვენის
დიაგრამის რგოლებში ჩაწერენ ერთ რგოლში მათთვის ცნობილი 2მისაბაძი სპორცმენი
ქალი , მეორე რგოლში 2მისაბაძი სპორცმენი
მამაკაცი, რომელსაც ორი ჯგუფი
ინტერნეტის საშუალებით
მოიძიებენ იქვე.
ვენის დიაგრამაში ჩაწერონ მოსწავლეებმა იმ
სპორტის სახეობებისთვის დამახასიათებელი ნიშნები და საჭირო უნარ-ჩვევები, , რომელიც საჭიროა აღნიშნული სპორტის სახეობის
თამაშისათვის.(სპორტის სახეობები ჩამოიწერება ფლიპჩარტზე რომელთა წარმომადგენლებიც
დაასახელეს
მოსწავლეებმა.)
აქტივობა N4
შემდეგ მინი ლექციის
სახით ვაცნობ ახალ ასახსნელ მასალას რომ:
არ აურიონ სქესი და გენდერი
ერთმანეთში.რადგან
სქესი გულისხმობს ბიოლოგიურ
განსხვავებას
ქალსა და მამაკაცს შორის, რომელიც უცვლელია.ხოლო სიტყვა გენდერი ნიშნავს კონკრეტულ დროს, კონკრეტულ
საზოგადოებაში მამაკაცისა და ქალის სოციალურ
დანიშნულებას , მათი როლების ,
ვალდებულებების
შესახებ არსებულ წარმოდგენას.
აქტივობა N 5
და მოსწავლეების დახმარებით ვენის დიაგრამის
საერთო რგოლში ჩავწერთ სპორტის იმ
სახეობას სადაც ორივე სქესის ადამიანს შეეძლება მონაწილეობის მიღება .
იმსჯელებენ
მოსწავლეები სპორტის სახეობის დატვირთვის სიძლიერეზე და სპორცმენების შესაძლებლობებზე.
ვენის
დიაგრამის შევსების შემდეგ
მოსწავლეებს
ვაძლევ განმავითარებელ შეფასებას.
რის
შემდეგაც მოსწავლეებს მივმართავ კითხვებით:
აქტივობა N 6
1. ეს
სპორტი რა თვისების განვითარებას უწყობს
ხელს?
(ძალა.მოქნილობა,
გამძლეობა, სიმარჯვე, სისხარტე)
2.ამ
სპორტის დატვირთვიდან გამომდინარე რამდენად შესაძლებელია ქალის ან მამაკაცის ამ
გარკვეული სპორტის სახეობით დაკავება.?
3)თუ
შეიძლება რომ ამ გარკვეული სპორტის
სახეობით ქალი დაკავდეს (ფლიპჩარტზე დაწერილი სპორტის სახეობას მივუთითებ) და „
მაგრამ „ კითხვა ისმის?
კითხვებზე პასუხის გაცემის შემდეგ მოსწავლეებს ვუხსნი
რომ არსებული სტერეოტიპები( ქალისა და მამაკაცისთვის განკუთვნილი სამუშაოები...)
დადგენილია არასწორი შეხედულებით.
,რომ:
სტერეოტიპი -არის განზოგადება,რომლის დროსაც ჯგუფის რომელიღაც ერთი ნაწილისთვის
დამახასიათებელი თვისებები მთელ ჯგუფზე ვრცელდება. უნდა რომელიღაცა სქესის ადამიანს მაგ
ქალს რომ დაკავდეს სპორტის რომელიღაცა
სახეობით მაგრამ მის გარშემო
საზოგადოებას (მეგობრებს, ოჯახს.) არ მოსწონს მისი არჩევანი და ცინიკურად მოიხსენიებენ
მის დასახულ მიზანს რაც ნეგატიურად
მოქმედებს მასზე და ცხოვრების ბოლომდე
გაურკვევლობაშია პროფესიის არჩევაში.
სტერეოტიპული წარმოდგენები ხშირად ზღუდავს
ადამიანის როგორც ქალისა და მამაკაცის არჩევანის შესაძლებლობას და მის
საქმიანობას.
ერთ-ერთი
თეორიტიკოსი დიმიტრი უზნაძე
აღნიშნავს რომ „აღზრდის მთავარი ამოცანა ისაა,რომ თითოეულმა ადამიანმა
განახორციელოს თავისი დანიშნულება.სკოლა კი ის ორგანიზაციაა რომელიც ხელს უწყობს
ადამიანების შესაძლებლობების ზრდას.“აქედან გამომგინარე თქვენ თქვენი შესაძლებლობებისა და
შეხედულებების შესაბამისი არჩევანი უნდა გააკეთოთ თქვენი პროფესიისა თუ
საქმიანობის განვითარებისათვის,რაშიც
პედაგოგი აუცილებლად დაგეხმარებათ რომ თქვენი შესაძლებლობები სწორი მიმართულებით
წარმართოთ.
იმის
დასმტკიცებლად რომ არ არსებობს მხოლოდ ქალისა
ან კაცისთვის დამახასიათებელი სპორტის
სახეობები.
აქტივობა N7
,მოსწავლეებს ვრთავ სახალისო აქტივობაში
-მკლავჭიდში. სადაც ერთნაირად ჩაერთვებიან როგორც გოგონები, ასევე ბიჭები.
დასკვნითი
ფაზა
მასწავლებელი ჯგუფებს აძლევს სიტყვიერ
განმავითარებელ შეფასებასა და
განმავითარებელი შეფასების ბარათებს.
აძლევს დავალებად
:გამოკითხე შენს გარშემო საზოგადოება მის
პროფესიის არჩევანში ვინ მიიღო წვლილი და რა დამოკიდებულება აქვს
დღესდღეობით თავის საქმიანობასთან.
|
ვერბალური ახსნა
ვერბალური ახსნა.
მინი ლექცია.
კითხვა-პასუხი
კოგნიტური სქემის
მეთოდი.
კითხვა პასუხი.
მინი ლექცია.
ვერბალური ახსნა
მინი ლექცია
მოსწავლეების
ვერბალური ახსნა
კოგნიტური სქემა.
კითხვა-პასუხი
კითხვა-პასუხი.
ვერბალური ახსნა
მინი ლექცია
ა
.
.
|
მთელ კლასთან
მთელ კლასთან
ინდივიდუალური
ჯგუფური მუშაობა
.
ჯგუფური.
მთელი კლასი.
მთელი კლასი
ჯგუფური.
ინდივიდუალური
მთელ კლასთან
მთელ კლასთან
,
,
წყვილები
მთელ კლასს
.
,
.
.
.
,
,
|
ჟურნალი, კალამი, დიდ ფორმატზე განთავსებული გაკვეთილის მიზნები,
განმავითარებელი შეფასების
რუბრიკა
.
კედელზე ჩამოკიდული
ფლიპჩარტზე გამოსახული ვენის დიაგრამა.ფლომასტერი.კომპიუტერი ,ინტერნეტი,
პროექტორი, მონიტორი.
კომპიუტერი,ინტერნეტი.
.
.
კედელზე
გაკრული ვენის დიაგრამა
ფლიპჩარტზე,
ფლომასტერი.
.
.ფლიპჩარტი
ფლომასტერი.
.
.
მერხი,სასტვენი
ბარათები
.
.
.
,
ფერადი
ფურცლები,/ბარათები.
.
,,
,
,
.
.
.
.
|
განმავითარი
შეფასება მოსწავლის ქმედებიდან გამომდინარე.
განმავითარებელი
კომენტარი
სიტყვიერი
განმავითარებელი შეფასება.
.
.
.
.
.
.
სიტყვიერი
განმავითარებელი შეფასება.
.
.
განმავითარებელი
შეფასება
.
განმავითარებელი
შეფასება.
.
.
.
.
..განმაცითარებელი
შეფასება
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
,
,
,
,
,
.
.
|
5წთ
.
3წთ
.
4წთ
.
25წთ
.
.
.
.
.
.
.
5წთ
.
3წთ
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий